Vytvořit
poptávku

Call Centrum255 787 878

 
 
 

Informace před dovolenou

  VÝBĚR ZÁJEZDU

Při výběru zájezdu Vám doporučujeme, abyste se podrobně seznámili nejenom s destinací, do které jedete, ale i s konkrétním hotelem. Vezměte, prosím, při výběru své dovolené v úvahu nejenom kategorii hotelu, ve kterém strávíte svoji dovolenou, ale i jeho umístění a cenu. Většina cestovatelů již dnes ví, že hotely nižší kategorie poskytují většinou služby v menší šíři – a to se týká nejenom služeb zpříjemňujících Vaši dovolenou, ale i služeb stravovacích.

Umístění hotelu vypovídá o tom, v jakém prostředí svoji dovolenou strávíte – pokud je hotel v těsné blízkosti centra, lze očekávat, že Vaše dovolená bude rušnější a nevyhnete se ani hluku přicházejícímu z ulice či okolí. Zato však máte na dosah restaurace, bary, obchody, tržiště či diskotéky. Hotely umístěné mimo centrum bývají klidnější, ale ani zde se nevyhnete rušnějšímu dovolenkovému životu, zejména v případě, že hotel pořádá animační programy. I v hotelech stejné kategorie mohou být služby rozdílné – vodítkem Vám může být i cena hotelu. Ve většině případů platí, že čím dražší hotel, tím můžete očekávat vyšší kvalitu služeb. Věnujte výběru „toho svého” hotelu dostatečný čas a Vaše dovolená bude zcela určitě podle Vašich představ.

  NÁKUP ZÁJEZDU

Mnoho cestovatelů již dnes ví, že nákup zájezdu na poslední chvíli se mnohdy nevyplácí – atraktivní hotely jsou většinou vyprodány již v době zahájení prodeje zájezdů. Navíc při včasném nákupu zájezdu můžete ušetřit více finančních prostředků, než při nákupu „last minute”. Navštivte včas některou z našich poboček nebo některou z prodejen našich autorizovaných prodejců a věnujte nákupu zájezdu dostatečný čas a prostor. Naši prodejní poradci jsou důkladně vyškoleni a jsou ochotni odpovědět na jakoukoliv Vaši otázku. Dovolenou si můžete rezervovat i prostřednictvím našich internetových stránek a zajistit si ji tak doslova od Vašeho počítače. Na našich www stránkách najdete spoustu dalších užitečných informací a hlavně se okamžitě dozvíte, je-li požadovaný zájezd volný a kolik bude „Vaši sestavu” stát. Informujte se o všem, co vás zajímá a co Vám není jasné – předejdete tím případným nedorozuměním, které by mohly Vaši dovolenou negativně ovlivnit. Smlouvu o zájezdu si před podpisem řádně prostudujte včetně Všeobecných podmínek účasti na zájezdech.

  TĚŠENÍ NA DOVOLENOU

Nyní již máte Vaši dovolenou vybranou a rezervovanou. V době těšení se na Vaši vysněnou dovolenou si nezapomeňte v dostatečně dlouhé době před odjezdem zkontrolovat Vaše cestovní doklady. Většina zemí vyžaduje platnost pasu alespoň 6 měsíců po opuštění země. Pokud cestujete do zemí Evropské unie, pak k Vaší cestě nepotřebujete pas, ale postačí Vám občanský průkaz, který je vybaven čtecí zónou.

Cestujete-li s dětmi, nezapomeňte, že potřebují k cestě vlastní cestovní pas!

  DOVOLENÁ SE BLÍŽÍ

Asi 7 dnů před odletem obdržíte pokyny na cestu, kde se dozvíte veškeré podrobnosti týkající se Vašeho dlouho očekávaného odletu na dovolenou. Řádně si je prostudujte a věnujte svoji pozornost zejména času odletu a příchodu na letiště. Pozor na odlety těsně po půlnoci! V takovém případě musíte být připraveni k odbavení již před půlnocí den před plánovaným odletem. Další důležitou informací je i povolená maximální váha zavazadel – většina leteckých společností povoluje u zapsaných zavazadel většinou 23 kg na osobu (nikoliv na děti mladší 2 let) plus jedno kabinové zavazadlo o hmotnosti max. 8 kg s maximálními rozměry 55 x 45 x 25 cm. Slučovaná váha jednoho zapsaného zavazadla nesmí přesáhnout hmotnost 32 kg. (U letů s Travel Service, Smart Wings nelze zavazadla slučovat). V případě, že Vaše zavazadlo překročí povolenou hmotnost, kterou najdete na své letence, ověřte si, prosím, u Vaší cestovní kanceláře, zda lze na konkrétním letu doplatit nadváhu. Chcete-li si na dovolenou vzít golfovou nebo potápěčskou výstroj či jiné nadměrné zavazadlo, sdělte tuto skutečnost s dostatečným předstihem Vašemu prodejci, který prověří možnost jejich přepravy. Přeprava takových zavazadel je zpoplatněna. Společně s pokyny na cestu obdržíte i veškeré potřebné dokumenty pro Vaši dovolenou – potvrzení letu, potvrzení ubytování a potvrzení pojištění (uzavřeli-li jste Vaše cestovní pojištění prostřednictvím naší cestovní kanceláře). Tyto dokumenty si, prosím, pečlivě zkontrolujte a v případě jakékoliv nesrovnalosti kontaktujte obratem Vašeho prodejce se žádostí o opravu údajů. Dokumenty si uschovejte a předložte je při Vašem odbavení pro cestu tam i zpět a při ubytování v hotelu. V případě ztráty v průběhu Vašeho pobytu si můžete náhradní dokumenty znovu vytisknout z Vašeho e-mailu (máte-li možnost připojení). Náhradní dokumenty Vám na požádání vytiskne i Váš delegát za poplatek 10 EURO.

V této době si již začněte připravovat nezbytné věci, které budete na dovolenou potřebovat a na které byste mohli zapomenout. Určitě nezapomeňte na opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, na léky, které běžně užíváte, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Podívejte se, zda máte zámek na uzamčení zavazadla a vyměňte si v bance potřebnou hotovost. Překontrolujte, zda máte připraveny běžné léky proti zvýšené teplotě, na střevní problémy; pokud přeženete slunění, hodí se Vám i panthenol na spáleniny. Určitě se Vám bude hodit například plážová taška, kolíčky a šňůra na prádlo, otvírák na láhve, zvlhčené osvěžovací ubrousky, náplasti a krém po kousnutí hmyzem. Vezměte si třeba i zajímavou knihu a časopisy. Také nezapomeňte, že ve většině hotelů (počínaje úrovní ..*) se vyžaduje k večeři formálnější oblečení – pánové by tedy neměli zapomenout na dlouhé kalhoty.

  DEN PŘED ODLETEM

Ještě jednou si zkontrolujte čas Vašeho odletu. Můžete si jej ověřit i na našem call centru či na www.eximtours.cz. Překontrolujte si podle seznamu, zda jste na nic nezapomněli a zavazadlo řádně uzamkněte. Nezapomeňte ho označit visačkou se jménem hotelu a letoviska, kde strávíte svojí dovolenou a adresou.

Do svých zavazadel, která budou odbavena, nikdy neukládejte cenné věci (peníze, šeky, kreditní karty, kamery, osobní doklady, fotoaparáty a jiné elektronické přístroje, šperky, apod.), umělecké a křehké předměty i předměty vyšší hodnoty či zkazitelné zboží – všechny takové předměty patří do příručního zavazadla, protože letecká společnost za jejich ztrátu či poškození nenese odpovědnost. Na některých letištích si můžete zavazadlo nechat zabalit do průhledné fólie – zabráníte tak nejen případné nevítané ztrátě Vašich věcí, ale i poškození.

Znovu si překontrolujte Vaše doklady na cestu. Zajistěte si odvoz na letiště. Do příručního zavazadla nepatří ostré předměty, jako jsou nůžky, pilník, otvírák, nože apod. Do kabiny letadla s sebou můžete vzít pouze malá množství tekutin, a to jak v příručním zavazadle, tak u sebe. Tekutiny a gely musí být v baleních do 100 ml. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném igelitovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu. Doporučujeme přepravovat tekutiny v zavazadlech, která odbavujete. Léky a dietologické přípravky včetně dětské výživy pro dobu letu mohou být přepravovány v příručním kabinovém zavazadle. Doporučujeme zabalit i kartáček na zuby, pastu (o obsahu max. 100 ml), spodní prádlo, tričko a plavky – pokud by došlo ke ztrátě nebo zpoždění „hlavního zavazadla”, určitě se Vám hodí.

  V DEN ODLETU

Odjezd na letiště si naplánujte tak, abyste měli dostatečnou časovou rezervu v případě neočekávaných komplikací. Doporučujeme Vám, abyste byli na letišti 2 hodiny před odletem. Vaše dokumenty potřebné pro Vaši cestu i pobyt jste obdrželi společně s pokyny na cestu. Po příchodu na letiště se informujte prostřednictvím informačních tabulí na číslo přepážky, kde bude Váš let odbaven. Pro identifikaci letu je závazným údajem číslo letu, které naleznete ve Vašich cestovních dokladech. Věnujte tomuto údaji pozornost – mnohdy se stává, že ve stejnou dobu odlétá do stejné destinace 2 i více letů. Po příchodu k odbavovací přepážce se, prosím, prokažte Vašimi občanskými průkazy (pouze při letech v rámci EU) anebo pasy. Nezapomeňte, že od června 2012 musí mít vlastní cestovní pas každé dítě. Zde také odevzdáte Vaše zavazadla a obdržíte palubní vstupenku a potvrzení o převzetí zavazadla – oba doklady si pečlivě uschovejte. Můžete být požádání o potvrzení Vašeho letu, mějte je tedy po ruce. Po odbavení se přesuňte k pasové kontrole, mějte připravenou letenku, palubní lístek a cestovní doklad. V tranzitním prostoru můžete využít čas do odletu letadla nákupy či občerstvením, nezapomeňte však sledovat na informačních tabulích čas Vašeho odletu a číslo východu. K nástupu do letadla se dostavte v čase, který máte na Vašem palubním lístku a na informačních tabulích.

Při odletu z ČR může dojít k namátkové detekční kontrole Vašeho zapsaného zavazadla v rámci ochrany bezpečnosti cestujících. Po této kontrole bude Vaše zavazadlo viditelně označeno a v případě jeho poškození budou přiloženy informace s postupem řešení této situace. Aby nedocházelo k poškození zavazadel, Letiště Praha doporučuje používat zabezpečení pomocí TSA zámků, zabalením do folie, nebo standardním visacím zámkem.

V případě poškození zavazadla se prosím obraťte na oddělení reklamací zavazadel ve Vaší cílové destinaci neprodleně po příletu. Dovolujeme si Vás upozornit, že dle nařízení Evropské Rady č. 2027/97 musí být písemná reklamační žádost podána do sedmi dnů Vašemu leteckému dopravci. Jako prozatímní řešení vzniklé situace Vám budou do zavazadla přiloženy stahovací popruhy. V případě dotazů Vám rádi pomohou na infolince +420 220 111 888. Více informací o kontrole zapsaných zavazadel naleznete na prg.aero/kontrola.

  LET

Po nástupu do letadla se posaďte na místa, která jsou uvedena na Vašich palubních lístcích, a řiďte se, prosím, pokyny palubního personálu. Zavazadla uložte do prostorů nad Vašimi hlavami či pod sedadlo před Vámi, nezapomeňte si z nich vyndat knihu či časopis. Pohodlně se usaďte a připoutejte se. Před vzletem vás palubní personál seznámí s bezpečnostními pokyny – věnujte jim, prosím, zvýšenou pozornost. V závislosti na délce letu je na palubě většinou podáváno občerstvení a 1 nealkoholický nápoj. Cestující mají možnost využít služeb tzv. "sky baru", kde si mohou zakoupit další občerstvení a nápoje. Doporučujeme Vám, abyste zůstali připoutáni po celou dobu letu.

  LETECKÁ PŘEPRAVA

Všechny lety nabízené naší cestovní kanceláří jsou provozovány renomovanými tuzemskými či zahraničními leteckými společnostmi. Na základě předpisů a úmluv běžných v mezinárodní letecké dopravě si EXIM TOURS vyhrazuje možnost změny místa odletu, trasy letu, možnost mezipřistání, změny letecké společnosti, typu letadla a letového plánu. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny ve vašich cestovních dokladech. První a poslední den leteckých zájezdů je určen k přepravě a nikoliv již k vlastní dovolené. V případě večerních letů může přeprava zasáhnout až do dalšího dne, při zpáteční cestě může být odlet naplánován až na brzké ranní hodiny dne následujícího po skončení nároku na ubytování a služby. Nelze též vycházet z toho, že se odlety uskuteční dopoledne a zpáteční lety večer. Změny letových časů se mohou uskutečnit i několik hodin před plánovaným odletem a jejich důsledkem může být zpoždění či předsunutí letu. Je to způsobeno nejen počasím, ale i technickými problémy, přeplněním vzdušných koridorů či provozními kapacitami jednotlivých letišť. EXIM TOURS a letecké společnosti usilují o nejvyšší možnou míru vyloučení těchto rušivých vlivů a prosí v případě změn odletových časů anebo zpoždění o Vaše pochopení. Jedna noc v případě pozdních nočních letů je do celkového počtu nocí započítávána v případě, pokud je klient ubytován do 12:00 hodiny (poledne) následujícího dne.

Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou odpovědnost letecká společnost. Pokud dojde ke škodě musí být tato skutečnost nahlášena ihned po příletu na příslušném místě na letišti a sepsán protokol (P.I.R.), který je potřebný pro další jednání s leteckou společností. Náklady spojené s vyřizováním reklamace nese klient.

  JÍZDNÍ KOLA, SURFOVÁ PRKNA

Přeprava neskladných zavazadel, jízdních kol, surfových prken apod., musí být nahlášena v EXIM TOURS již při knihování zájezdu a uskutečňuje se v závislosti na kapacitních možnostech přepravce a za poplatek. Transfer z letiště do hotelu a uskladnění těchto nadměrných zavazadel zpět nejsou zahrnuty v poplatku za přepravu. V případě zájmu o tyto služby je včas vyžádejte u Vaší cestovní kanceláře, která Vám prověří možnosti a sdělí poplatek.

  PŘEPRAVA ZVÍŘAT

Zvířata se zásadně přepravují pouze po předchozím nahlášení cestovní kanceláři, následném souhlasu leteckého přepravce a za poplatek. V kabině pro cestující mohou být přepravována maximálně 2 zvířata za předpokladu, že váha zvířete včetně schrány nepřesáhne 8 kg a rozměry schrány budou max. 43x30x27 cm. Větší zvířata se přepravují v zavazadlovém prostoru, ve zvláště tomu určených kontejnerech. Upozorňujeme na skutečnost, že většina hotelů neakceptuje zvířata ve svém ubytovacím zařízení.

  PŘÍLET

Po příletu projděte pasovou kontrolou a vyzvedněte si Vaše zavazadla. Zavazadla si řádně zkontrolujte – v případě jejich poškození či ztráty je nutné ještě před opuštěním tranzitního prostoru kontaktovat přepážku reklamací a nechat si vystavit reklamační protokol PIR. Pro tento účel mějte připraveno potvrzení o převzetí zavazadla, které jste obdrželi při odbavení před Vaším letem. Po opuštění tranzitního prostoru vás budou očekávat naši delegáti, kteří zajistí Váš transfer do hotelu.

HOTELY A UBYTOVÁNÍ

Po příjezdu do hotelu kontaktujte recepci a předložte potvrzení ubytování. V některých hotelích budete muset vyplnit ubytovací kartičku. Na ubytování, stravování a hotelové služby máte dle mezinárodních standardů vždy nárok až po 14:00 hodině. Pokud jste si uhradili službu „early check-in” budete ubytování ihned. Pokud je Váš příjezd do hotelu v dřívějších hodinách, recepce většinou zajistí uložení Vašich zavazadel do doby, než pro vás bude připraven pokoj. Po ubytování si, prosím, nezapomeňte uložit cenné věci, pasy a finanční hotovost do trezoru. Chráníte tak svůj majetek.

Všechny hotely a penziony jsme pečlivě vybrali ve spolupráci s našimi zahraničními partnery a na základě spolehlivé znalosti místních poměrů. Popis a klasifikace hotelů jsou uvedeny podle měřítek stanovených příslušným resortem dotyčné země. Upozorňujeme na skutečnost, že standard hotelů ve stejné kategorii se může v jednotlivých zemích výrazně lišit, a to jak ve vybavení pokoje a hotelu, tak i v rozsahu nabízených služeb a stravování.

*   velice jednoduché objekty určené pro nenáročnou klientelu s velmi jednoduchým vybavením, rozsahem stravování a službami
**   jednoduché ubytování s účelným vybavením, vhodné pro nenáročnou klientelu. Jednoduchý rozsah stravování i služeb
***   objekty nižší střední turistické třídy s běžným vybavením a rozsahem stravování
****   objekty střední kategorie s odpovídajícím standardem služeb a vybavením
*****   hotely s vysokým standardem služeb, ubytování a stravování určené pro náročnějšího klienta

V zemích, které jsou oblíbeným cílem pro strávení dovolené, se kvalita hotelů na mnoha místech přiblížila mezinárodní úrovni. Pokoje však většinou nebývají dostatečně zvukově izolované. Život se odehrává – zvláště v hlavní sezóně – na ulici, často až do pozdních nočních hodin. Pokud se nacházíte v blízkosti těchto rušných míst, mohou způsobovat hluk. Automobily a motocykly nepodléhají žádným přísným předpisům. K exotice jižních zemí patří i všudypřítomný hmyz, se kterým se lze setkat i v prostorách hotelů. Pro každý případ si s sebou vezměte prostředky proti hmyzu. Při cestách je třeba si uvědomit, že úroveň mnoha cílů našich dovolených nedosahuje úrovně, na kterou jsme zvyklí z domova či z putování po vyspělých evropských zemích. Nižší úroveň se může projevit jak ve vybavení pokoje nebo ve službách, které hotel nabízí, tak i v pestrosti podávané stravy. Bohužel i přes veškeré naše snahy se ne vždy podaří zajistit Vámi objednaný hotel, a to i přesto, že jste si jej objednali dlouho před odletem. Zákony hostitelských zemí totiž povolují vyšší příjem objednávek, než je skutečná kapacita hotelu. V tomto případě je majitel hotelu povinen zajistit náhradní ubytování, avšak vždy v téže anebo ve vyšší kategorii. Nárok máte na ubytování v té kategorii, která Vám byla potvrzena a kterou jste si zaplatili. Přidělování pokojů hostům je vždy záležitostí hotelu a EXIM TOURS na něj nemá vliv. Ke speciálním přáním klientů, jako např. výhled na moře, vyšší patro apod. se snaží naše cestovní kancelář přihlížet, ale tyto požadavky nelze považovat za součást potvrzené objednávky, pokud není tato služba placenou. Na splnění těchto požadavků nemá naše cestovní kancelář vliv a závisí na momentální disponibilitě kapacit v příslušném hotelu. Jako třílůžkový pokoj se klasifi kuje pokoj dvoulůžkový s přistýlkou. Přistýlkou může být rozkládací gauč, lehátko, palanda nebo pohovka. Výjimečně lze doplnit i dvě přistýlky, čímž se obytný prostor zmenší. Jednolůžkové pokoje jsou sirotkové hotelů, jednou malinké, podruhé špatně situované a navíc podstatně dražší kvůli příplatku. V mnoha případech nemají balkon. Možnost nastěhování v den příjezdu je nejdříve po 14. hodině. Časný příjezd či pozdní odjezd neopravňují k delšímu používání pokoje. Našim zákazníkům nabízíme možnost zakoupení služby „early check-in” (pouze za vyžádání), která umožňuje využití ubytování a veškerých služeb hotelu ihned po příjezdu na hotel v případě časného příletu do destinace. Podle mezinárodních dohod musí být pokoje vždy vyklizeny do 12:00 hod. Individuálně lze dohodnout s recepcí vyklizení v pozdějším čase, zpravidla však za poplatek. V případě pozdního odletu z destinace doporučujeme zakoupení služby „late check out” (pouze za vyžádání), která opravňuje k využití ubytování a veškerých služeb až do doby odjezdu na letiště. Prosíme, abyste vzali na vědomí, že ve většině hotelů není povoleno donášet na pokoj vlastní potraviny či nápoje. Výjimkou jsou hotely apartmánového typu vybavené kuchyňkou.

  INTERNET / WI-FI

Přístup na internet bývá v rámci hotelu zpravidla zpoplatněn, není-li uvedeno jinak. Rychlost a kvalita připojení závisí na podmínkách hotelu a místního poskytovatele. Za případné výpadky připojení cestovní kancelář nenese odpovědnost. Ačkoliv hotely nabízí často Wi-Fi připojení ve vyznačených prostorech zdarma, může se jednat o připojení s kolísavějším signálem a nemusí se jednat o tak kvalitní připojení, na které můžete být zvyklí.

  KLIMATIZACE

Některé hotely nabízejí svým klientům možnost užívání klimatizace zdarma. Upozorňujeme na skutečnost, že klimatizace nemusí být v provozu po celých 24 hodin denně a může být funkční pouze v určitých denních hodinách dle uvážení hotelu a dle potřeby. Provozovatel hotelu často spojuje užívání klimatizace s přítomností hostů v pokoji. Jedná se zejména o systém tzv. pojistek připojených ke klíči od pokoje, které po umístění do příslušné zásuvky aktivují klimatizaci. Upozorňujeme na skutečnost, že tato pojistka nesmí být oddělována od klíče.

  MÝDLO, VODA, ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Ve většině ubytovacích zařízení není v koupelnách mýdlo. Obyvatelé jižních zemí nepoužívají vodu z vodovodu k pití a vaření. Vodu k těmto účelům Vám doporučujeme zakoupit v místních obchodech anebo hotelích. V hotelích se solárním ohřevem teče chvílemi vlažná voda. Někdy také může dojít na kratší dobu k výpadku elektrické energie a tím i klimatizace.

  VYHŘÍVANÉ BAZÉNY

Některé hotely nabízejí svým hostům i vyhřívané bazény. Takovou informaci najdete v popisu konkrétního hotelu. Bazény bývají vyhřívané pouze v určitém období, a to i v závislosti na počasí. Upozorňujeme na skutečnost, že bazén nemusí být vyhříván po celé období – o tom, zda bude vyhřívání bazénů spuštěno, rozhoduje vždy samotný hotel.

  SLUŽBY

Rozsah služeb, které hotel nabízí, naleznete v popisu hotelů. Upozorňujeme na skutečnost, že některé služby mohou být z rozhodnutí hotelu z různých důvodů omezeny či zcela zrušeny (především v souvislosti s obdobím před a po hlavní sezoně). Aktuální informace, které jsou nám známy, uvádíme na www.eximtours.cz.

  STRAVOVÁNÍ

V hotelech se vaří většinou mezinárodní pokrmy obohacené o místní prvky. Převažuje zelenina a různé saláty. Způsob stravování je uveden u popisu každého hotelu. Kontinentální (evropská) snídaně se většinou skládá z kávy a čaje, pečiva, másla a zavařeniny nebo sýra. Salám a vajíčka jsou výjimkou. Snídaně podávaná formou bufetu znamená volnou konzumaci z nabídky, která odpovídá kategorii hotelu a zejména místním zvyklostem. Například obsahuje pečivo, kávu, čaj, džus, různé sladké koláče, ovoce, vajíčka, zavařeninu, sýr, salám, to vše opět podle kategorie hotelu. V hotelech nižší a střední kategorie může být nabídka omezená pouze na některé z uvedených položek (např. pečivo nebo chléb, máslo, džem, střídavě obohaceno o sýr, salám nebo vejce). Večeře je buď menu s obsluhou, výběr z několika chodů a saláty formou bufetu, nebo volná konzumace formou bufetu. Nabídka opět odpovídá kategorii hotelu, přičemž i ve tříhvězdičkovém hotelu můžeme v mnoha případech očekávat pouze jedno teplé hlavní jídlo. I v případě, kdy je snídaně a večeře podávána formou bufetu se může stát, že některá jídla jsou s částečnou obsluhou. Nápoje nikde nejsou zahrnuty v ceně, není-li uvedeno jinak – např. v hotelech s programem „all inclusive”. V případě programu „all inclusive” je podávání nápojů a jídel časově omezeno dle režimu jednotlivých hotelů. Nápoje jsou ve většině případů rozlévané, balené nápoje jsou zpoplatňovány. EXIM TOURS ve svých popisech uvádí orientační časové rozmezí čerpání programu All inclusive, které však může být aktuálně hotelem upraveno. All inclusive lze čerpat v časech a místech určených hotelem. U ubytování s možností vlastního vaření jsou k dispozici kuchyňky či kuchyňské kouty vybavené většinou dvouvařičem a ledničkou. Kuchyňské vybavení, které je k dispozici, se skládá pouze ze základního nádobí. Nemůžete tedy očekávat plně vybavenou kuchyňku. Upozorňujeme na skutečnost, že mohou chybět např. otvíráky konzerv či nádobí na vaření nemusí být v dostatečném množství. Upozorňujeme klienty na možnost zmeškání objednané stravy z důvodu pozdního příletu nebo časného odletu. Ve většině případů nelze zmeškanou stravu nahradit.

  DELEGÁTI - PRŮVODCI

Ve většině cílových míst jsou zákazníkům k dispozici česky nebo slovensky hovořící delegáti/ průvodci EXIM TOURS. Delegáti organizují transfery z/na letiště, informační koktejl a pravidelné informační hodiny, které se v průběhu vašeho pobytu konají dvakrát až třikrát. V případě, že se v průběhu vašeho pobytu vyskytne problém, můžete delegáta kontaktovat na telefonním čísle, které je uvedeno v informačních materiálech, které obdržíte po příletu do cíle vaší dovolené.

  INFORMAČNÍ SCHŮZKA

V den příletu, nejpozději však v den následující, se koná informační schůzka, o jejíž době konání vás delegát informoval při Vašem příletu. Informaci naleznete i na informační tabuli či informační knize, které jsou k dispozici v každém hotelu. Doporučujeme, abyste se této první schůzky s Vaším delegátem zúčastnili – získáte na ní důležité informace o zemi, kterou jste navštívili, o hotelových službách, o okolí hotelu a v neposlední řadě i o výletech, které pro vás pořádá zahraniční partner naší cestovní kanceláře. Po skončení oficiálního programu schůzky je Vám delegát k dispozici pro Vaše další případné dotazy.

Budete-li mít v průběhu Vaší dovolené další dotazy či požadavky, můžete delegáta kontaktovat v průběhu pravidelných návštěvních hodin, jejichž časy se dozvíte na informační tabuli. Zde naleznete i telefonní číslo na delegáta.

  TRANSERY V DESTINACI

EXIM TOURS přepravuje své zákazníky moderními autokary či minibusy. Při posuzování délky transferu do Vašeho ubytovacího zařízení je nutno vzít v úvahu vzdálenost hotelu i to, že transfer nemíří přímo do Vašeho hotelu, ale sváží další klienty, jejichž ubytování se nachází na trase. Chcete-li ušetřit Váš čas, zajistíme Vám individuální transfer, který vás odveze přímo do Vašeho hotelu. O poplatku za tuto službu se informujte ve Vaší cestovní kanceláři.

  ŠPERKY A TREZORY

Nedoporučujeme brát si na dovolenou drahé šperky. Uložte si cestovní doklady, peníze, šeky, platební karty a veškeré cenné předměty do trezoru, který je k pronajmutí buď v recepci nebo přímo na pokoji. Za cennosti, které nejsou uloženy v trezoru, cestovní kancelář ani hotel neodpovídají

  OBLEČENÍ

Ve většině hotelů je požadováno, aby muži i ženy chodili na večeři přiměřeně oblečeni – nejsou dovoleny šortky .

  PLÁŽE A OCHRANA PŘED SLUNCEM

Většina pláží je veřejná a přístupná i místnímu obyvatelstvu, které bývá velice často trochu hlučnější než jsme zvyklí. Lehátka a slunečníky jsou k pronajmutí za poplatek, popřípadě zdarma – viz popis u hotelu. Údaje o vzdálenosti od hotelu jsou v popisu hlavního katalogu jen orientační. V případě, že je v popisu hotelu uvedena vzdálenost od pláže „0”, znamená to, že areál je situován u pláže. V případě rozlehlých hotelů je nutno předpokládat, že některé ubytovací jednotky jsou situovány v místech s větší vzdáleností od pláže. Nezapomeňte ani na opalovací krémy a oleje s vysokým ochranným faktorem a nepodceňujte sluneční záření, které by Vám mohlo způsobit nepříjemnou komplikaci během dovolené.

  VAŠE DOVOLENÁ

Právě začala Vaše vysněná dovolená. Záleží zejména na vás, jak ji prožijete a jaké zážitky si z ní přivezete. K prožití příjemné dovolené Vám možná dá návod i následující cestovatelské desatero, nad kterým se můžete nejenom zamyslet, ale třeba vás i pobaví:

  1. Nebudeš očekávat věci tak jako doma, protože jsi je opustil ve snaze najít něco jiného.
  2. Nebudeš brát věci příliš vážně, protože bezstarostná mysl je počátkem příjemné dovolené.
  3. Nepřipustíš, aby Ti jiní turisté šli na nervy, protože platíš nemalý peníz, abys strávil příjemné chvíle.
  4. Dbej toho, abys vzal jen polovinu šatstva, které považuješ za nezbytné, a dvakrát tolik peněz.
  5. Vždycky musíš vědět, kde máš svůj pas, protože člověk bez pasu je člověkem bez vlasti.
  6. Pamatuj, že kdybychom byli stvořeni, abychom zůstávali na jednom místě, byli bychom stvořeni s kořeny.
  7. Neměl by ses užírat starostmi, protože v tom není žádné potěšení, jen málo věcí je fatálních.
  8. Neposuzuj zemi podle jejího příslušníka, který ti způsobil nesnáze.
  9. Jsi-li v Řecku, buď připraven chovat se víceméně jako Řek.
  10. Pamatuj, že v cizích zemích jsi hostem. Ten, kdo prokazuje svému hostiteli respekt, bude odměněn.

  FAKULTATIVNÍ VÝLETY

V každé destinaci je pro vás připravena bohatá nabídka fakultativních výletů, které si můžete zakoupit již při objednávce vašeho zájezdu v českých korunách, nebo za místní nebo volně směnitelnopu měnu v místě pobytu . Tuto službu zajišťuje místní agentura. Případné reklamace fakultativních výletů doporučujeme vyřešit přímo na místě, neboť EXIM TOURS není organizátorem těchto výletů. Za kvalitu suvenýrů zakoupených v průběhu výletu (např. videokazeta) nenese EXIM TOURS žádnou odpovědnost.

  DOPORUČUJEME

První dny pobytu se nevystavujte slunečním paprskům více než 15 minut a používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Používejte sluneční brýle s UV filtrem. Nemíchejte různé druhy ostrých a těžko stravitelných pokrmů. Nepijte vodu z kohoutků a hydrantů a ani v ní neomývejte ovoce k okamžité spotřebě. Doporučujeme konzumovat pouze ovoce a zeleninu, které si můžete sami oloupat. V některých případech nejsou léky na střevní a zažívací potíže dovezené z České republiky účinné. V takovém případě doporučujeme kontaktovat našeho delegáta anebo lékaře jeho prostřednictvím.

  PŘED SEZÓNOU / PO SEZÓNĚ

V tomto období se může stát, že majitel hotelu vzhledem ke sníženému obsazení omezí poskytované služby, případně svoje zařízení otevře až později či je dříve uzavře. Může dojít k omezení nabídky pro volný čas a zábavu. Zato však můžete užívat více klidu, více místa a také obsluha pro vás bude mít více času.

  LÉKAŘSKÁ POMOC

Ordinační hodiny jsou zpravidla od 9:00 - 21:00 hodin. Běžné léky lze koupit v místních lékárnách. V případě onemocnění se obraťte na asistenční službu, jejíž kontakt je uveden na průkazu pojištěného, který obdržíte společně s letenkami a ubytovacími poukazy před odletem. Asistenční služba Vám doporučí další postup. V případě, že asistenční služba nebude při řešení pojistné události kontaktována, může Vám být odmítnuta úhrada nákladů ze strany pojišťovny. Pokud jste nevyužili naší cestovní kanceláří doporučené cestovní pojištění, postupujte v souladu s pokyny pojišťovny, u které jste si pojištění sjednali.

  ODLET

Většinou den před odletem naleznete na informační tabuli pokyny k Vašemu odletu domů. Věnujte, prosím, pozornost všem informacím, které jsou na ní uvedeny. Váš pokoj je nutné opustit nejpozději dle mezinárodních standardů ve 12:00 hodin v den odletu a do té doby i odevzdat klíče na recepci. Touto hodinou končí i Váš nárok na stravování a další služby hotelu. Pokud jste si uhradili službu „late check-out” můžete váš pokoj užívat až do odletu. Vyrovnejte, prosím, Váš hotelový účet. Zkontrolujte si, že jste nezapomněli letenky a cestovní doklady. K odjezdu Vašeho transferu na letiště se dostavte alespoň 10 minut před plánovaným časem odjezdu. Po příjezdu na letiště vás bude zástupce naší cestovní kanceláře informovat o číslech přepážek, na kterých bude probíhat Vaše odbavení. Odbavení bude probíhat stejným způsobem, jako při Vašem odletu z České republiky. Prosíme vás, buďte ohleduplní k rodinám s malými dětmi a starším osobám a umožněte jim přednostní odbavení.

  NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY

Vaše dovolená skončila, ale Vaše příjemné vzpomínky na ní Vám určitě zůstanou. Podělte se s námi o Vaše zážitky, sdělte nám Vaše připomínky, rádi je přijmou naši prodejní poradci, čteme i Vaše e-maily a dopisy. Všechny připomínky jsou pro nás důležité – na jejich základě se snaží celý tým naší cestovní kanceláře stále pracovat na zlepšení našich služeb a jejich rozšiřování. Děkujeme, že jste si k zajištění Vaší dovolené vybrali naši cestovní kancelář a budeme poctěni, pokud se s Vámi opět setkáme na některém z našich zájezdů.